Omast kogemusest tean,

et elus tuleb ikka ette olukordi, kui poeriiulil lihtsalt ei ole sobivat eset kohe võtta ning valikuks jääb kas eritellimus, esemest loobumine või suurel määral oma soovide kohandamine. Eritellimustega kaasnevad sageli aga ootamatused…

Minu enda kõige kurvem olukord juhtus minu pruudikimbuga, mille lõpptulemust ei olnud kahjuks enam võimalik ümber teha ega asendada, sest aega lihtsalt ei olnud. Olin kindel, et Eesti ühe tuntuma lillepoe floristi töös ei pea pettuma, kui soovid on täpselt paberil kirjas ning kõik tingimused on läbi arutatud. Lühidalt, soovisin pulmapäevaks vanaroosades ja pastelsetes toonides pruudikimpu ning mitte klassikalist “palli” vaid pehmet ja ebakorrapärast lillekimpu. Samuti sai öeldud, et pulmad toimuvad saarel ning Tallinnas tulen pruudikimbule järele pulmapäevale eelneval õhtul, et seejärel otse praamiga pulmakohta sõita. Kõik tingimused sobisid ning tellimus sai esitatud.

Pettumus…

Pulmapäeva eelõhtul kimbule järele minnes, tabas aga šokk – kimp oli lumivalgetest ja kollaka tooniga lilledest pall! Risti vastupidine sellele, mida olin tellinud. Mulle selgitati, et minu soovitud lilli lihtsalt ei olnud saada. Miks mulle sellisest olulisest asjast varem teada ei antud, jääbki mulle arusaamatuks. Tulemuseks pisarad ja pettumus, aga teha polnud enam midagi. Lootsin pulmapäeva hommikul kohalikust lillepoest õige tooniga asenduskimbu saada, kuid õnnetuseks ei olnud seal midagi ligilähedastki. Seega pidin leppima Tallinnast saaduga.

Tagantjärele pilte vaadates, oli kimp iseenesest väga ilus, pidas kenasti vastu ning ei saa öelda, et oleks mu pulmad või pildid ära rikkunud, kuid see pettumuse tunne jääb meelde elu lõpuni.

Miks ma kõike seda kirjutan? Sest soovin oma töös alati ennetada ja vältida pettumusi põhjustavaid olukordi, milles kliendid lõpptulemusega rahul ei ole. Olgu tellimuseks pisike kinkekott või pulmakutsed sajale.

Personaalsus seetõttu minu jaoks tähendabki, et KÕIK kliendi soovid ja detailid on olulised ning kui neid ei saa täpselt täita, siis tuleb sellest rääkida ENNE, kui töö valmis. Koostööna on ju võimalik leida sobiv alternatiiv ning lõpptulemus võib osutuda isegi oodatust paremaks.

Mida siis teha, et pettumusi vältida?

Inimlikke apsakaid ja eksitusi ikka juhtub, nende eest end 100%-liselt kaitsta ei saa, kuid tavaliselt on neid lihtsam paranda, kui möödarääkimistest või eeldamistest tekkinud kaoseid. Et lõpptulemus oleks võimalikult ootuspärane, siis:

1. Varu piisavalt aega

Mõtle läbi, mis ajaks on sul tellitud ese(med) kindlasti vaja kätte saada ning uuri enne tellima asumist tööde ootejärjekorda. Veendu, et ootejärjekorra ning sinu soovitud kuupäeva vahele mahuks vähemalt nädal varuaega. See võimaldab maandada riske, kui asjad vajavad postitamist, kohalejõudmise kiirus ei sõltu aga enam ei tellijast ega tegijast (eriti oluline aspekt tipphooaegadel) ning annab meelerahu olukordadeks, kui tekib vajadus parandada näiteks trükivigu, asendada transpordil kannatada saanud detaile, ootamatult tellida juurde kutseid vms.

2. Mõtle läbi, millisena sa tellitavat toodet näha tahad…

… või vähemalt saa aru, mida sa ei taha ja ole selles osas aus. See võib tunduda iseenesestmõistetavana, kuid kahjuks sageli nii ei ole.

Kui sul ei ole täpset ettekujutust sellest, missugune asi olema peaks või soovidki, et meister pakuks välja enda nägemuse, siis on suureks abiks, kui vähemalt oskad öelda, mis sulle ei meeldi. See teadmine võib teinekord väga palju aega ja närve säästa. Näiteks, kui soovid pulmaalbumit, annad meistrile vabad käed ilma midagi täpsustamata, teades ise, et näiteks lilla ja punane värv on sulle täiesti vastukarva, siis ei saa eeldada, et tegija neid värve ei kasuta. Käsitöömeister ei ole mõtete lugeja ning täiesti juhuslikult võib sulle just emma-kumma tooniga asja pakkuda. Sind tabab ebameeldiv üllatus ning meister on kulutanud aega millelegi, mida oleks võinud ühe lausega eelnevalt vältida. Lühidalt – kui sa kõike ei tea, siis ütle välja see, mida sa kindlasti tead! Koostööna leiab lahenduse, tegija oskab ka kindlasti ideid pakkuda ning kogu protsess on selliselt mõlemale poolele rahulikum ja positiivsem.

Samuti ära karda öelda, kui sa tead täpselt mis värvi, kui suurt ja milliste detailidega eset soovid. Ei ole mõtet loota, et meister selle info õhust haarab või et oma nägemus on käsitöömeistri poole pöördudes halb eeldus. Ei ole! Oluline on, et suudaksid selle info selgelt edasi anda ning oleksid vajadusel valmis väikesteks kompromissideks – näiteks kui täpselt sinu ettekujutuses olevat tooni paberit saada pole või selle tellimine pikendaks tähtaega nädala võrra, siis kas oleksid nõus aja pikenemise või siiski tooni muutusega?

3. Vali meister, kelle stiil ja käekiri ühtib sinu omaga

Tundub loogiline? Inimesed on sageli aga mõjutatud hoopis sõprade soovitustest, meistri kuulsusest, jälgijate arvust, staatusest jms ning sooviksid, et töid teostaks konkreetne inimene. Kahjuks nad ei arvesta aga sellega, et stiili mõttes võivad kliendi ja tegija käekirjad ja ettekujutused lõpptulemusest olla täiesti erinevad. See loob aga juba eos pinnase negatiivsest emotsiooniks.

Kui lähed poes näiteks naiste klassikaliste pükskostüümide osakonda ega leia sealt üliromantilist õrnroosat tüllist suvekleiti, siis kas on põhjust poodi süüdistada? Lihtne viis pettumuse vältimiseks – leia endale meister, kelle stiil sobib sinu omaga.

4. Telli teadlikult, mitte pimesi

Kui kujunduse mõttes ei ole käsitöömeister sinu soovidele vastavat eset varem teinud, siis uuri, kas ta pakub võimalust enne tellimuse valmimist näha kavandit, materjalinäidiseid või on nõus suurema koguse tellimuse korral tegema valmis mõne näidiseksemplari.

Olles töötanud pea 9 aastat reklaamiagentuuris võin öelda, et sealt ei lähe välja mitte üks pisikleeps ka nii, et kavandid ei oleks kliendi poolt kinnitatud. Ja selliselt töötan ma ka täna. See on mõlema poole jaoks südamerahu ja kinnitus, et oleme soovidest ühtmoodi aru saanud.

Oluline on ka teadvustada, et inimeste ettekujutusvõime on erinev. Paljud ei suuda hoobilt silme ette manada, milline võiks näiteks välja näha fuksia-valge-kollase-kuldse kombinatsioonis kujundus või kui suur paistab 3cm kõrgune tekst poolemeetrise karbi peal. Sellisel juhul aitabki lihtsustatud kavand. Loomulikult ei ole värvid arvutiekraanil kunagi täpselt samad, mis reaalses elus, kuid materjalinäidiseid on kahtluse ja vajaduse korral võimalik ka postiga saata.

Seega ainulaadse või erilise kujunduse puhul on lõpptulemus kindlasti ootuspärasem, kui sellele on visuaalne referents, kus on näha nii tekstilised detailid (vältimaks kirjavigu ja faktilisi apsakaid), fondid, elementide omavahelised proportsioonid ja suurused ning värvitoonid. Sellises etapis on palju lihtsam ja stressivabam teha ka muudatusi ning tagada, et valmis ese vastab ettekujutatule.

Kindlasti ei ole aga need meistrid kuidagi halvemad, kes eelnevalt kavandeid ei tee ja iga kord ei pruugi ka vajadust olla, kuid minu kavandite tegemise soovitus on pigem võimaluse teadvustamiseks.

5. Ole olemas

Ja viimane, kuid mitte vähem oluline asi – ole kättesaadav ja valmis koostööks ka peale tellimuse esitamist. Kuigi oled meistriga tellimuses kokku leppinud, siis ei tähenda see automaatselt, et sellega on sinu osa läbi. Mida täpsemalt on alguses tellimuse detailid läbi räägitud, seda tõenäolisem muidugi on, et meister ei pea midagi üle täpsustama.

Kui aga töö käigus tekib siiski vajadus kavandile kommentaare saada, midagi üle küsida, värvide või materjalide osas alternatiive pakkuda vms, siis oleks hea, kui tegija ei peaks vastuseid pikalt ootama jääma. See võib korralikult segi lüüa esialgu kokkulepitud ajagraafiku ja põhjustada asjatut frustratsiooni mõlemale. Seega anna suhtlemiseks selline kanal, mida sa tihedasti kasutad ja kuhu saab sulle vähemalt teate jätta, et näiteks kavand on saadetud mujale.

Kui sa oma isiklikku e-posti tihti ei vaata, aga näiteks Facebookis oled igapäevane külastaja, siis vali jooksvate küsimuste lahendamiseks FB, aga kavandite kinnitamiseks või pikkade kirjade saatmiseks pigem e-post. Nii aitad vältida olukordi, kui kavand on läinud mingil põhjusel rämpsposti ja meister ei saa aru, miks vastust ei tule. Sina elad aga õndsas teadmises, et sinu taga midagi ei seisa. Alternatiivse suhtluskanali korral saab vähemalt üle küsida, kas kiri on üldse kohale jõudnud ja reageerida vastavalt.

Lõpetuseks

Ükski soovitus ei anna sulle kahjuks siiski garantiid, et kunagi midagi ootamatut ei juhtu. Need aitavad aga kindlasti minimeerida selle tekkimise võimalust. Seega, aitäh, et lõpuni lugesid ja loodan, et said siit kasulikku informatsiooni, mis on sulle edaspidi abiks erisoovidega esemete tellimisel, ükskõik, kas tegu on paberitöö või hoopis mõne muu valdkonnaga esemega.